Mixture Problems

Question 1 of 6. You want to make a mixture of peanuts and cashews to sell. Peanuts cost $3 per pound and cashews cost $9 per pound.

If you buy 5 pounds of peanuts, you will have to pay 5($3)=$15. How much do you have to pay for 5 pounds of cashews? $
If you buy and mix all of these peanuts and cashews, how much money will you have spent on the mixture? $
How many pounds does this mixture weigh (5 pounds of peanuts plus 5 pounds of cashews)? pounds
What is the cost per pound of this mixture (that is, the price you paid divided by the weight of the mixture)? $ per pound

Let’s see what happens to the cost of a 10-pound mixture if you mix different amounts of peanuts and cashews.

If you’re stuck, and can’t ask another student or your teacher for help, you can ask us a question via e-mail.